Νίκη Τσιουμπλέκα

Καθηγήτρια Αγγλικών

Η Νίκη Τσιουμπλέκα μπήκε στο τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το 2009-2010 και αποφοίτησε το 2013-2014. Το 2014 ακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές με υποτροφία στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και απέκτησε ειδίκευση στον τομέα της Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας στα αγγλικά κατά τη διάρκεια των οποίων πήρε μέρος σε ερευνητική εργασία που δημοσιεύτηκε στον Μεταφρασεολογικό η-τόμο «Διαγλωσσικές Θεωρήσεις». Εργάζεται από το 2009 ως μεταφράστρια-επιμελήτρια κειμένων και διατριβών αλλά και ως καθηγήτρια αγγλικής, ελληνικής και αρχαίας ελληνικής γλώσσας σε μαθητές ανεξαρτήτου ηλικίας ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά και σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών. Η Νίκη έχει συμμετάσχει σε παιδαγωγικές, διαγλωσσικές και λογοτεχνικές έρευνες και σε σεμινάρια με παρόχους όπως τα κέντρα TESOL, τα πανεπιστήμια Kingston University of London και Oxford University Press. Επίσης, έχει επιμορφωθεί στη χαρισματικότητα και την πολυεπίπεδη εκπαίδευση και πρόσφατα ολοκλήρωσε εξάμηνο πρόγραμμα εξ-αποστάσεως εκπαίδευσης από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με τίτλο «Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση: Διαγνωστική, Θεραπευτική, Συμβουλευτική», καθώς και κύκλο σεμιναρίων κατάρτισης διάρκειας ενός μήνα σε εναλλακτικές προσεγγίσεις σε σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας. Μιλάει 3 λατινικές γλώσσες και ιαπωνικά και ασχολείται με το χορό και τη συγγραφή. Τα ενδιαφέροντά της αγγίζουν το χώρο της Συγκριτικής Γλωσσολογίας, της Διδασκαλίας της Αγγλικής σε όλο το φάσμα της, της Διδασκαλίας της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας και Φιλοσοφίας, καθώς και της Μετάφρασης. Έχει επίσης ασχοληθεί με εθελοντικές οργανώσεις, όπως το Σ.Ε.Ο (Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού) στο οποίο ήταν αρχηγός ομάδας και με εθελοντικές διδασκαλίες στο Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας/ Χαλκηδόνας για τις οποίες έχει τιμηθεί από το Δήμο.